Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2021-07-13

Zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski

Zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski

Aktualnie obowiązujące przepisy stanowią, iż 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski podlegają wszystkie osoby przekraczające dowolnym środkiem transportu (również pieszo) granicę Polski, zarówno jako granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, jak i granicę wewnętrzną Strefy Schengen. Od tej ogólnej zasady obowiązują jednak pewne wyjątki, określone w przepisach szczegółowych.

Niezależnie od tego, czy przekraczamy granicę zewnętrzną, czy też wewnętrzną, z obowiązkowej kwarantanny są zwolnione:

  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (posiadające odpowiednie zaświadczenie), przy czym za w pełni zaszczepioną rozumie się osobę, która przyjęła wszystkie przewidziane dawki danej szczepionki dopuszczonej do obrotu na terenie UE, oraz od dnia pełnego zaszczepienia minęło co najmniej 14 dni;
  • osoby o statusie "ozdrowieńca", które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy
  • ściśle określone grupy zawodowe, zgodnie z §3 ust. 1 oraz ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (tekst jednolity)

Dodatkowo, w przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej i EFTA, z obowiązkowej kwarantanny są zwolnione:

  • osoby posiadające negatywny wynik testu (honorowane są tylko testy z certyfikatem UE) w kierunku SARS-CoV-2 (PCR lub antygenowego), sporządzony w jezyku polskim lub angielskim, wykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od chwili wyniku tego testu;
  • dzieci do ukończenia 12 roku życia, jeżeli podróżują pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionym przeciwko COVID-19, lub posiadającymi negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy.

W przypadku braku negatywnego testu w momencie przekraczania granicy wewnętrznej UE/EFTA (i tym samym nałożenia na taką osobę kwarantanny), istnieje możliwość wykonania na własny koszt testu w ciągu 48 godzin po powrocie do Polski. Negatywny wynik testu skutkuje zniesieniem kwarantanny.

W przypadku podróży z krajów spoza Unii Europejskiej i EFTA z kwarantanny są zwolnione dodatkowo:

  • dzieci do ukończenia 12 roku życia, jeżeli podróżują pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionym przeciwko COVID-19.
  • osoby podróżujące z państw (Turcja), które uzgodniły z Rzeczpospolitą Polską zasady przepływu podróżnych w czasie ograniczeń pendemicznych, oraz w okresie 48 h po przekroczeniu granicy, uzyskają negatywny wynik testu w kierunku SARS-Cov-2.

Osoby, które przybyły do Polski spoza UE/EFTA, mogą skrócić czas trwania kwarantanny poprzez wykonanie po powrocie testu w kierunku SARS-CoV-2, jednak nie wcześniej niż po 7 dniach od przekroczenia granicy.

Powyższe zasady obowiązują do 31 sierpnia br.

 

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2021-07-21
eTravel S.A. rozpoczyna sprzedaż biletów na Expo 2020 w Dubaju

Miło jest nam poinformować, iż eTravel S.A., posiadająca status oficjalnego dy... przeczytaj

2021-07-20
Nowa szata graficzna biletów PKP Intercity

PKP Intercity mając na uwadze potrzeby klientów wprowadziło nowy wz&oacut... przeczytaj

2021-07-19
Eurowings Discover zrealizuje długodystansowe połączenia wakacyjne Lufthansa Group

Od 19 lipca 2021 r. nastąpi częściowe przeniesienie oferty kierunków wa... przeczytaj

2021-07-19
Karta Lokalizacji Pasażera dostępna w formie elektronicznej

Karta Lokalizacji Pasażera, której wypełnienie jest obligatoryjne przez... przeczytaj

2021-07-14
Qatar Airways poleci codziennie na trasie Warszawa - Doha

Zgodnie z komunikatem biura prasowego linii lotniczych Qatar Airways, od sierp... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności