Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2020-10-12

Bardzo niskie ryzyko zakażenia koronawirusem w samolocie

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) opublikowało dane świadczące o znikomym ryzykiem zarażenia koronawirusem podczas lotu. W bieżącym roku odnotowano jedynie 44 takie przypadki, podczas gdy liczba podróżnych wyniosła 1,2 mld. Daje to jeden przypadek na 27 mln pasażerów.

Ryzyko zarażenia się COVID-19 przez pasażera na pokładzie samolotu wydaje się bardzo niskie. Przy zaledwie 44 zidentyfikowanych potencjalnych przypadkach transmisji wirusa związanego z lotem na 1,2 miliarda podróżnych, daje to jeden przypadek na 27 milionów podróżnych. Zdajemy sobie sprawę, że liczba zakażeń może być niedoszacowana, ale nawet gdyby 90% przypadków nie zostało zidentyfikowanych, dałoby to jeden przypadek zarażenia na 2,7 mln podróżnych. Uważamy, że te liczby są niezwykle uspokajające. Co więcej, zdecydowana większość przypadków miała miejsce, zanim zakrywanie twarzy podczas lotu stało się powszechne.- powiedział dr David Powell, doradca medyczny IATA.

IATA wskazuje również, że symulacje przeprowadzone przez Boeinga, Airbusa i Embraera pokazują, iż możliwość rozprzestrzeniania się wirusów w samolotach jest znacznie ograniczona przez pokładowe systemy przepływu powietrza. Systemy te skutecznie filtrują powietrze dzięki wysokowydajnym filtrom HEPA, a także wymuszają jego przepływ skierowany w dół. Dodatkowo możliwość transmisji wirusa jest ograniczona przez naturalne bariery, takie jak oparcia siedzeń. Dodatkowa bariera ochronna w postaci maseczki stanowi kolejną przeszkodę na drodze wirusa, czyniąc tym samym podróż samolotem relatywnie bezpieczną formą przebywania w zamkniętej przestrzeni.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2020-10-26
Lotniska w Katowicach i Gdańsku z zimową siatką połączeń

Kolejne porty lotnicze uruchomiły zimowe rozkłady rejsów, które bę... przeczytaj

2020-10-26
Hotelowe restauracje dostępne dla gości

Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym zamknięcia... przeczytaj

2020-10-23
Port Lotniczy we Wrocławiu z nowym rozkładem lotów

Lotnisko we Wrocławiu poinformowało o nowym, zimowym rozkładzie połączeń lotnicz... przeczytaj

2020-10-19
Lufthansa wznawia połączenia z Rzeszowa do Monachium

Od 25 października 2020 r. linie Lufthansa umożliwią pasażerom ze stolicy Podkar... przeczytaj

2020-10-19
Ograniczenie liczby pasażerów w pociągach PKP Intercity

Od soboty 17 października w pociągach PKP Intercity został przywrócony li... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności