Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2020-09-18

Mikrotarcza dla turystyki przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę, zwaną mikrotarczą dla turystyki, nowelizującą ustawę „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw”. Przewiduje ona powstanie dwóch nowych funduszów - zwrotów i pomocowego, zwolnienie ze składek ZUS i prawo do postojowego dla kilku grup pracowników sektora turystycznego.

Turystyczny Fundusz Zwrotów zakłada wypłacenie klientom biur podróży kwot, które zostały przez nich wpłacone na poczet imprez turystycznych odwołanych z powodu pandemii. Klienci, którzy nie wyrazili zgody na przełożenie wyjazdu na inny termin, lub otrzymanie voucheru umożliwiającego wyjazd w dowolnie uzgodnionym terminie, oczekują na pieniądze w gotówce. Touroperatorzy, zgodnie z pierwszą tarczą antykryzysową, powinny zacząć wypłacać zaliczki we wrześniu. Powstanie Turystycznego Funduszu Zwrotów ma na celu pomoc w realizacji zwrotu środków dla klientów.

Fundusz powstanie przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, w strukturze którego istnieje już Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Touroperatorzy będą musieli złożyć wnioski do TFG o wypłacenie klientom pieniędzy, a klienci ubiegający się o zwroty założyć sobie w systemie teleinformatycznym Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego konto, i przez to konto złożyć wniosek o wypłatę.

Organizatorzy turystyki będą musieli jednak zwracać pożyczone w ten sposób pieniądze przez 6 lat, co oznacza, że rządowa pomoc jest pożyczką rozłożoną na lata. Ze zwróconych środków powstanie Turystyczny Fundusz Pomocowy, na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności w przyszłości.

Wypłatą świadczeń postojowych zostaną objęci: piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, agenci turystyczni i właściciele firm autokarowych. Poparcie posłów zyskała też poprawka, przewidująca przesunięcie okresu zwolnienia ze składek ZUS o jeden miesiąc – do 30 września 2020 r. dla: pilotów i przewodników, agentów turystycznych, organizatorów targów, wystaw i kongresów, hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania. Warunkiem uzyskania pomocy będzie wykazanie znacznego zmniejszenia przychodów – co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu 2019 roku.

Ustawa oczekuje na podpis prezydenta.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2020-10-19
Lufthansa wznawia połączenia z Rzeszowa do Monachium

Od 25 października 2020 r. linie Lufthansa umożliwią pasażerom ze stolicy Podkar... przeczytaj

2020-10-19
Ograniczenie liczby pasażerów w pociągach PKP Intercity

Od soboty 17 października w pociągach PKP Intercity został przywrócony li... przeczytaj

2020-10-16
Włoski rząd powołał nowego przewoźnika narodowego

We Włoszech powstają nowe linie lotnicze – Italy Air Transport, któ... przeczytaj

2020-10-15
Fare Families dostępne na platformie CTA

Flagowy produkt eTravel S.A. dedykowany klientom korporacyjnym wzbogacił się o n... przeczytaj

2020-10-15
Ujednolicenie wprowadzania ograniczeń w podróży w krajach UE

Ministrowie Unii Europejskiej przyjęli zalecenia dotyczące koordynacji przy wpro... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności