2020-09-18

Mikrotarcza dla turystyki przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę, zwaną mikrotarczą dla turystyki, nowelizującą ustawę „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw”. Przewiduje ona powstanie dwóch nowych funduszów - zwrotów i pomocowego, zwolnienie ze składek ZUS i prawo do postojowego dla kilku grup pracowników sektora turystycznego.

Turystyczny Fundusz Zwrotów zakłada wypłacenie klientom biur podróży kwot, które zostały przez nich wpłacone na poczet imprez turystycznych odwołanych z powodu pandemii. Klienci, którzy nie wyrazili zgody na przełożenie wyjazdu na inny termin, lub otrzymanie voucheru umożliwiającego wyjazd w dowolnie uzgodnionym terminie, oczekują na pieniądze w gotówce. Touroperatorzy, zgodnie z pierwszą tarczą antykryzysową, powinny zacząć wypłacać zaliczki we wrześniu. Powstanie Turystycznego Funduszu Zwrotów ma na celu pomoc w realizacji zwrotu środków dla klientów.

Fundusz powstanie przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, w strukturze którego istnieje już Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Touroperatorzy będą musieli złożyć wnioski do TFG o wypłacenie klientom pieniędzy, a klienci ubiegający się o zwroty założyć sobie w systemie teleinformatycznym Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego konto, i przez to konto złożyć wniosek o wypłatę.

Organizatorzy turystyki będą musieli jednak zwracać pożyczone w ten sposób pieniądze przez 6 lat, co oznacza, że rządowa pomoc jest pożyczką rozłożoną na lata. Ze zwróconych środków powstanie Turystyczny Fundusz Pomocowy, na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności w przyszłości.

Wypłatą świadczeń postojowych zostaną objęci: piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, agenci turystyczni i właściciele firm autokarowych. Poparcie posłów zyskała też poprawka, przewidująca przesunięcie okresu zwolnienia ze składek ZUS o jeden miesiąc – do 30 września 2020 r. dla: pilotów i przewodników, agentów turystycznych, organizatorów targów, wystaw i kongresów, hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania. Warunkiem uzyskania pomocy będzie wykazanie znacznego zmniejszenia przychodów – co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu 2019 roku.

Ustawa oczekuje na podpis prezydenta.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-26
Marka ibis świętuje 50. urodziny

Marka hotelarska ibis obchodzi 50. rocznicę swojej działalności, oferując usługi... przeczytaj

2024-04-23
eTravel S.A. z dwiema nagrodami od Turkish Airlines

Podczas gali „Airlines Agency Award Night” organizowanej przez Turki... przeczytaj

2024-04-23
Rok działalności punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od niemal roku. O... przeczytaj

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności