Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2020-07-30

Nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów międzynarodowych

Od 29 lipca obowiązuje kolejne rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazu lotów międzynarodowych. Podobnie jak do tej pory, okres obowiązywania najnowszego aktu prawnego wynosi dwa tygodnie.

Warto zwrócić uwagę, iż każde kolejne rozporządzenie w sprawie zakazu lotów dotyczy jedynie lądowań na lotniskach w Polsce, a nie wykonywania lotów poza granice naszego kraju. Oczywiście w praktyce oznacza to najczęściej brak regularnych rejsów w obie strony.

Wspomniany zakaz dotyczy połączeń bezpośrednich - hipotetycznie zatem możliwy jest powrót do Polski drogą powietrzną z kraju objętego zakazem, tyle że z przesiadką w państwie nie objętym zakazem lotów.

Dokąd polecimy bez przeszkód?

W myśl nowych regulacji dopuszczone są połączenia lotnicze z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unii Europejskiej oraz państw należących do EFTA). Wyjątkiem są Portugalia, Szwecja oraz Luksemburg - loty z tych państw są zabronione ze względu na panującą tam sytuację epidemiologiczną.

Listę krajów "dopuszczonych" do wykonywania rejsów do Polski uzupełniają:

 • Algieria
 • Gruzja
 • Japonia
 • Kanada
 • Maroko
 • Tajlandia
 • Nowa Zelandia
 • Albania
 • Białoruś
 • Korea Południowa
 • Rwanda
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina
 • Urugwaj
 • Australia

Na liście pojawiły się typowo turystyczne destynacje, jak Turcja, Tunezja, czy też Maroko. Pomimo zapowiedzi, do listy państw "bezpiecznych" nie dopisano innego popularnego wśród Polaków wakacyjnego kierunku - Egiptu. Z kolei w porównaniu z poprzednim rozporządzeniem, z listy wykreślona została Czarnogóra.

Na co zwrócić uwagę planując podróż samolotem

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kraj do którego planujemy się udać, nie wprowadził restrykcji przyjazdowych dla turystów. Pamiętajmy, że obecność danego państwa na liście dopuszczonych do wykonywania lotów do Polski nie gwarantuje, iż możliwy jest tam wyjazd w celach biznesowych, czy też przede wszystkim turystycznych. Przykładowo, generalnie nie jest możliwa podróż do Kanady, poza sytuacjami określonymi przez władzie kanadyjskie (szczegółowo opisanymi tutaj). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Maroka, czy też Australii. Kraje te są aktualnie zamknięte dla ruchu turystycznego.

Kiedy już upewnimy się, że należymy do grupy osób, które są w grupie dopuszczonych do wjazdu na terytorium wybranego kraju, zwróćmy uwagę na dodatkowe wymagania stawiane przed podróżnymi. Najczęściej jest to wymóg posiadania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na krótko przed przyjazdem, lub też poddanie się testowi na granicy. Z takimi wymogami spotkają się osoby udające się np. na Azory lub Maderę (Portugalia), do Turcji, Tunezji, czy też do Japonii. Innym wymogiem może być konieczność wypełnienia przed podróżą specjalnych formularzy (Grecja, Irlandia, Cypr).

Gdzie szukać informacji na temat ograniczeń w podróżach zagranicznych

Ogólne informacje na temat tego, czy możemy udać się do danego kraju, można znaleźć na stronie https://www.etravel.pl/pl/restrykcje-podrozy.
W razie potrzeby odszukania szczegółowych zasad podróży, warto odwiedzić:
https://reopen.europa.eu/pl (informacje tylko dla państw członkowskich UE)
https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm (cały świat)
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Najbardziej szczegółowe informacje znajdziemy zawsze na rządowych stronach internetowych kraju, do którego pragniemy się udać.

Biorąc pod uwagę aktualny trend wzrostowy w zakażeniach COVID-19 w wielu krajach Europejskich, oraz sytuację epidemiologiczną na całym świecie, trudno się spodziewać się rychłego znoszenia obostrzeń w ruchu lotniczym, zwłaszcza w połączeniach transkontynentalnych.

 

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2020-08-07
LOT przywraca połączenia z Warszawy do Lublina i Bydgoszczy

Polskie Linie Lotnicze LOT z początkiem września wznowią regularne połączenia z ... przeczytaj

2020-08-07
FlixBus wznowił już 250 kierunków krajowych i międzynarodowych

Siatka połączeń FlixBus systematycznie rozrasta się, dzięki czemu z Polski można... przeczytaj

2020-08-06
Eurowings uruchamia połączenia z Polski i nowe kierunki wakacyjne

Linie lotnicze Eurowings od września br. uruchamiają połączenia z Wrocławia i Kr... przeczytaj

2020-08-06
Rejsy wycieczkowe: Procedury bezpieczeństwa linii Costa Cruises

Armator statków wycieczkowych Costa Cruises, mając na uwadze międzynarodo... przeczytaj

2020-08-05
Nowy kierunek w siatce połączeń Ryanair

Linie lotnicze Ryanair dn. 03.08.2020 roku zainaugurowały nowe połączenie z port... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności