2024-12-13

Bułgaria i Rumunia dołączają do strefy Schengen



Rada Unii Europejskiej podjęła historyczną decyzję: od 1 stycznia 2025 roku Bułgaria i Rumunia staną się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen, co oznacza zniesienie kontroli na ich granicach lądowych, zarówno wewnętrznych, jak i między nimi. To istotny krok w integracji europejskiej, który przyniesie liczne korzyści dla mieszkańców regionu i całej Unii Europejskiej.

Spełnione marzenia integracji

„To historyczny moment, aby w końcu powitać Bułgarię i Rumunię jako pełnoprawnych członków Schengen. Zniesienie kontroli osób na wewnętrznych granicach lądowych z tymi państwami członkowskimi i między nimi było najwyższym priorytetem prezydencji węgierskiej i dziś uczyniliśmy to rzeczywistością” – podkreślił Sándor Pintér, węgierski minister spraw wewnętrznych. Wyraził także przekonanie, że decyzja ta przyniesie wymierne korzyści nie tylko obywatelom Bułgarii i Rumunii, ale wszystkim mieszkańcom Unii.

Oba kraje, mimo że przystąpiły do Unii Europejskiej w 2007 roku, przez lata pozostawały poza pełnoprawnym członkostwem w strefie Schengen, chociaż stosowały już niektóre elementy dorobku prawnego tej wspólnoty, m.in. związane z kontrolami zewnętrznych granic oraz współpracą policyjną.

Nowy porządek od 2024 roku

Proces włączania Bułgarii i Rumunii do Schengen rozpoczął się jeszcze wcześniej. Od 31 marca 2024 roku zniesiono kontrole na granicach lotniczych i morskich obu państw, umożliwiając swobodne podróżowanie tymi środkami transportu. Teraz, dzięki zniesieniu kontroli na granicach lądowych, mieszkańcy i przedsiębiorcy zyskają jeszcze większą wygodę.

Znaczenie Schengen dla Europy

Strefa Schengen, powstała w 1985 roku, jest największym na świecie obszarem swobodnego przemieszczania się. To inicjatywa, która początkowo obejmowała tylko kilka państw Europy Zachodniej – Francję, Niemcy, Belgię, Holandię i Luksemburg. Obecnie zrzesza 29 krajów, w tym 25 państw członkowskich UE oraz Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Dzięki Schengen granice między tymi państwami istnieją tylko na mapach, a 420 milionów ludzi cieszy się codziennie wolnością przemieszczania się, co znacząco ułatwia podróże, handel oraz współpracę kulturalną.

Nowe możliwości dla Bułgarii i Rumunii

Zniesienie kontroli granicznych to nie tylko korzyści dla obywateli obu państw, którzy zyskają możliwość swobodnego podróżowania bez przeszkód i długich kolejek. To także istotne wsparcie dla rozwoju gospodarczego oraz wzrost atrakcyjności inwestycyjnej tych krajów. Transport towarowy i ruch turystyczny pomiędzy nimi a resztą strefy Schengen powinny znacząco wzrosnąć, przynosząc wymierne korzyści całemu regionowi.

Wróć do strony głównej