2023-09-01

Nowa umowa o współpracy kolei polskich i ukraińskich

Nowa umowa o współpracy kolei polskich i ukraińskich

W dniu 28 sierpnia odbyło się ważne spotkanie Zarządów Grupy Polskich Kolei Państwowych (PKP) i Spółki Akcyjnej "Ukrainska Zaliznytsia". Podczas tego spotkania zostało oficjalnie podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. a Spółką Akcyjną "Ukrainska Zaliznytsia". Porozumienie to stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju międzynarodowych przewozów kolejowych między Polską a Ukrainą.

Zamierzeniem porozumienia jest umocnienie współpracy między PKP a Kolejami Ukraińskimi w celu zwiększenia efektywności i rozwoju transportu kolejowego zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Partnerstwo strategiczne ma na celu wspieranie rozwoju globalnych łańcuchów logistycznych oraz zwiększanie mobilności społeczeństw obu krajów, co przyczyni się do ich większej integracji.

Warto zaznaczyć, że ostatni raz Polska i Ukraina regulowały zasady współpracy w dziedzinie kolejnictwa aż w 1994 roku, tuż po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Obecnie, dzięki porozumieniu, obie strony zobowiązały się do wspólnych działań mających na celu rozwój kolejowego transportu pasażerskiego i towarowego między oboma krajami, co przyczyni się do zwiększenia potencjału eksportowo-importowego.

Podczas ceremonii podpisania porozumienia prezes Kolei Ukraińskich, Jewhen Laszczenko, oraz prezes Polskich Kolei Państwowych S.A., Krzysztof Mamiński, podkreślili, że jednym z głównych założeń umowy jest zapewnienie bezpiecznego i niezakłóconego przewozu pasażerów i ładunków między Polską a Ukrainą.

To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla rozwoju współpracy między dwoma krajami w dziedzinie kolejnictwa i otwiera nowe perspektywy dla przyszłych inicjatyw transportowych na tym obszarze.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2023-10-02
Niesamowite oferty na horyzoncie. Qatar Airways Business Class nawet z 12% zniżką

Najlepsza Business Class teraz w promocyjnej cenie Tylko do 9 października 20... przeczytaj

2023-09-26
UODO bada proces przetwarzanie danych osobowych przez Ryanair

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) wszczął działania mające na celu z... przeczytaj

2023-09-26
Ważne z kim podróżujesz – LOT Business Class na trasach międzykontynentalnych

Bezpośrednia i komfortowa podróż w LOT Business Class Spraw, aby długi... przeczytaj

2023-09-25
IGHP: sierpień z wyższą frekwencją w hotelach wypoczynkowych

Sezon wakacyjny 2023 zbliża się ku końcowi, a hotelarze w Polsce dokonali oceny ... przeczytaj

2023-09-20
Trasa Frankfurt-Rio de Janeiro ponownie z rozkładzie Lufthansy

Lufthansa przywraca bezpośrednie połączenie lotnicze z Frankfurtu do malowniczeg... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności