Udany czerwiec dla polskich hotelarzy
Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, czerwiec był udanym miesiącem w branży hotelowej. Pomimo tzw. krótkiego okienka rezerwacyjnego, czyli decyzji o wakacjach podejmowanych na ostatnią chwilę, wciąż jest wiele wolnych miejsc na nadchodzący sezon letni.
Czerwiec przyniósł poprawę frekwencji w hotelach, odsetek obiektów z obłożeniem poniżej 1/3 pokoi spadł do 3%. Równocześnie do 75% zwiększyła się ilość hoteli z obłożeniem powyżej 1/2 pokoi, z czego 43% obiektów osiągnęło obłożenie powyżej 70%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca hotele biznesowe utrzymały wysoki poziom obłożenia, natomiast obiekty wypoczynkowe zanotowały jeszcze lepsze wyniki, na co wpływ miał udany dla hotelarzy długi weekend czerwcowy.
Wzrost średniej ceny pobytów
Wielu hotelarzy odnotowało wzrost cen noclegów w porównaniu do czerwca 2022 roku, co jest zgodne z oczekiwaniami w obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji. W 34% obiektów ceny wzrosły o nie więcej niż 10%, natomiast 31% obiektów podniosło ceny usług w przedziale 11-20%.
Powrót do wyników sprzed pandemii nie wcześniej niż w 2024 roku
Ponad połowa ankietowanych hotelarzy (64%) wskazuje, że oczekuje powrotu popytu na usługi hotelowe do poziomu sprzed pandemii nie wcześniej niż w 2024 roku. Grupa "pesymistów", wg których nastąpi to po 2024 roku, wynosi 38%. Warto przy tym zauważyć, że 31% hotelarzy już notuje wyniki na poziomie sprzed pandemii. Generalnie w branży optymizm, jeśli chodzi o sytuację rynkową - tego zdania jest 64% właścieli obiektów.