2023-04-19

LOT obchodzi 50-tą rocznicę uruchomienia rejsu do Nowego Jorku

PLL LOT od 50. lat łączy Warszawę z Nowym Jorkiem

W tym roku Polskie Linie Lotnicze LOT obchodzą 50-tą rocznicę uruchomienia połączenia do Nowego Jorku. Pierwszy transatlantycki rejs odbył się za sterami samolotu Iła-62 „Kopernik” dowodzonego przez kapitana Damiana Żuchowskiego w dniu 16 kwietnia 1973 roku.

Prezydent Nixon i sprawa polska

Za wdrożenie nowego kierunku do siatki połączeń LOT odpowiedzialny był ówczesny Dyrektor Generalny Zbigniew Stabeusz. Jako człowiek wielu talentów i kontaktów objął stanowisko na placówce w Nowym Jorku w 1971 roku. Niestety nastroje polityczne tamtego okresu nie sprzyjały socjalistycznej Polsce. Na ocieplenie relacji polsko-amerykańskich wpłynęła dopiero wizyta Richarda Nixona w Warszawie w maju 1972 roku. Nixon zapisał się w historii jako pierwszy amerykański prezydent, który odwiedził Polskę w chwili sprawowania urzędu.

Co łączy Kopernika, Kościuszkę i Skłodowską-Curie?

Wraz z uruchomieniem rejsów do Nowego Jorku samoloty zyskały swoich patronów. Maszynie Iła-62 patronował Mikołaj Kopernik, a kolejne samoloty nosiły imiona m.in.: Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej-Curie, Tadeusza Kościuszki czy Kazimierza Puławskiego. Nie bez powodu wybierano wybitne postaci, które zapisały się nie tylko w historii Polski, ale cieszyły międzynarodowym uznaniem.

Czy leci z nami 007?

Inauguracyjny rejs z Warszawy do Nowego Jorku miał też związek z kolejną filmową ekranizacją przygód o Jamesie Bondzie. Na 27 czerwca 1973 roku zapowiedziana była premiera Żyj i pozwól umrzeć z Rogerem Moorem i Jane Seymour w rolach głównych. Agent 007 był na ustach wszystkich, także tych którzy kupili bilet na lot z Warszawy do NYC, któremu Zbigniew Stabeusz nadał nieprzypadkowy numer 007.

Bankiet u Hugh Hefnera?

Wraz z uruchomieniem nowego transatlantyckiego rejsu pojawiła się potrzeba zorganizowania bankietu. Wśród lokalizacji, które brano pod uwagę znalazł się klub właściciela Playboya - Hugh Hefnera. Komunistyczne władze obawiały się jednak skandalu i na przyjęcie wybrały wnętrza hotelu Roosevelt.

Śniadanie w Warszawie, obiad nad Atlantykiem, a kolacja na Manhattanie

Oferta Polskich Linii Lotniczych, które promowały połączenia do Nowego Jorku była niezwykle atrakcyjna. Po pierwsze ceny przelotu dla osób z polskim paszportem były znacznie tańsze, a lot był bezpośredni. W okresie świątecznym na pokład samolotu zapraszano Św. Mikołaja. Inspirujące było też hasło reklamowe: Śniadanie w Warszawie, obiad nad Atlantykiem, a kolacja na Manhattanie, które odpowiadało faktycznej siedzibie LOT przy reprezentacyjnej Fifth Avenue w sercu Manhattanu.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-26
Marka ibis świętuje 50. urodziny

Marka hotelarska ibis obchodzi 50. rocznicę swojej działalności, oferując usługi... przeczytaj

2024-04-23
eTravel S.A. z dwiema nagrodami od Turkish Airlines

Podczas gali „Airlines Agency Award Night” organizowanej przez Turki... przeczytaj

2024-04-23
Rok działalności punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od niemal roku. O... przeczytaj

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności