Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych   Testy COVID-19 dla podróżujących za granicę
2022-11-30

Cieszyn Dworcem Roku 2022

Dworzec w Cieszynie najlepszy w 2022 roku

Podczas XII Kongresu Kolejowego, który odbył się 17 listopada w Warszawie, wybrano Dworzec Roku 2022. Do finału konkursu zakwalifikowało się 10 dworców: Lublin Główny, Kraków Swoszowice, Tuchola, Żory, Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Krzeszowice, Radom Główny i Wronki. Pod ocenę brano sprawność obsługi pasażerskiej, ale także kwestie komunikacji kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych danego miejsca. Nie bez znaczenia była też funkcja społeczna dworca jako miejsca służącego do integracji i aktywizacji lokalnej społeczności.

Historia dworca w Cieszynie

Dworzec w Cieszynie wybudowany pod koniec XIX wieku, ale odgrywał początkowo drugorzędną rolę. Po I wojnie światowej i podziale Śląska Cieszyńskiego, kiedy główny dworzec w mieście znalazł się w Czechach, postawiono rozbudować cześć dworca po polskiej stronie. Cieszyński dworzec przechodził różne koleje losu, a brak funduszy powodował jego stopniową zapaść. Sytuacji nie poprawiło stopniowe ograniczenia w kursowaniu pociągów do Bielska-Białej, Katowic i czeskiego Cieszyna. Dworzec podupadał i brakowało funduszy na jego remont.

Odbudowa cieszyńskiego dworca

W 2018 zakończono remont dworca w Cieszynie. Projekt rewitalizacji współgrał z historycznym charakterem zabudowy, udało się zachować m.in. oryginalną posadzkę. Obiekt wzbogacono także o detale, które wpływają na konkurencyjność kolei, jak dostępność gniazdek do ładowania telefonów czy bezpłatne i zadbane toalety. Dworzec posiada świetnie zorganizowany system obsługi i informowania podróżnych, udogodnienia nie wykluczają też osób z niepełnosprawnościami. Oprócz ruchu kolejowego na dworcu znajdują się opcje dogodnych przesiadek na autobus oraz komunikację miejską. W pobliżu wybudowano parking rowerowy ze stacją naprawczą. Oprócz tego dworzec dysponuje bezpłatnymi toaletami, skrytkami na bagaż i posiada zaplecze gastronomiczne. W budynku siedzibę mają też inne instytucje, takie jak straż miejska, biuro nieruchomości, czy tłumacz przysięgły języka angielskiego. Dzięki temu stacja oprócz węzła komunikacyjnego spełnia też inne funkcje.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2023-02-02
Trasa z Rzeszowa do Gdańska wraca do letniego rozkładu LOT

Od 2 czerwca do 5 września 2023 rejsy na trasie Rzeszów — Gdańsk re... przeczytaj

2023-02-01
Czym jest no-show i jakie ma konsekwencje?

Czym jest no-show? Terminem „no-show” określamy „niestawien... przeczytaj

2023-01-30
Otwarto nowe obiekty hotelowe w Polsce

Przełom roku to także początek dla działalności nowych obiektów hotelow... przeczytaj

2023-01-27
Wizz Air uruchomi nowe połączenie z Pyrzowic do Erywania

Port Lotniczy Katowice Airport będzie jedynym polskim regionalnym lotniskiem, ... przeczytaj

2023-01-27
Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku

Już od 27 marca znowu będzie można skorzystać z bezpośredniego połączenia z Rzes... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności