Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych   Testy COVID-19 dla podróżujących za granicę
2022-11-30

Jarmarki świąteczne w Niemczech, Szwajcarii i Belgii

Gdzie na świąteczne jarmarki 2022 roku?

Święta są wyjątkowym czasem, kiedy miasta rozświetlają się tysiącem świateł i ozdób. Do świątecznych tradycji należą także jarmarki bożonarodzeniowe. Zlokalizowane w centralnych punkach miast targi stały się okazją do przedświątecznych spotkań i zakupów. Choinkowe ozdoby, zapach korzennych przypraw i dźwięki kolęd nie tylko wprowadzają w świąteczny nastrój, ale są okazja do poznania regionalnych zwyczajów i tradycji. Zachęcamy do odwiedzenia tradycyjnych jarmarków świątecznych w Niemczech, Szwajcarii i Belgii podczas podróży z Lufthansą, SWISS i Brussel Airlines. Większość bożonarodzeniowych kiermaszy jest otwartych do 24 grudnia 2022 roku, nieliczne możemy odwiedzić jeszcze na początku styczniu 2023 roku.

Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe

Niemieckie jarmarki świąteczne mają jedną z najdłuższych historii. Pierwszy „Weinachtsmarkt”, czyli z niemieckiego jarmark bożonarodzeniowy odbył się w Dreźnie w XIV wieku. Równie długą historią mogą się pochwalić jarmarki w Monachium, Norymberdze czy Frankfurcie. Początkowo jarmarki nie miały tak uroczystego charakteru, były raczej okazją, by zaopatrzyć się w zapasy przed nadchodzącą zimą. Z czasem na targach zaczęły się pojawiać się ozdoby świąteczne, a jarmarki zachęcały do wspólnego biesiadowania i słuchania kolęd.

Drezno

Drezno wyróżnia jedna z najdłuższych tradycji w organizacji świątecznych targów. Na terenie miasta odbywa się kilkanaście jarmarków świątecznych. Największy z nich znajdziemy w Altmarkt, w samym centrum miasta pod nazwą Dresnder Striezelmarkt. Niezależnie jednak, który jarmark bożonarodzeniowy odwiedzimy, na każdym znajdziemy lokalny przysmak tj.: ciasto drożdżowego z bakaliami. To właśnie z Drezna pochodzi jedyna oryginalna świąteczna strucla ze specjalnym certyfikatem tzw. Christstollen.

Termin: 23.11-24.12.2022

Berlin

W okresie świąt w stolicy Niemiec odbywać się będzie ok. 50 jarmarków bożonarodzeniowych. Wśród nich znajdziemy tradycyjny jarmark w Spandau, królewski jarmark w Charlottenburgu, miejski jarmark bożonarodzeniowy w Rotes Rathaus. Plac Poczdamski zamieni się w Zimową Krainę ze zjeżdżalnią o wysokości 12 metrów i długości 70 metrów. Odwiedzający będą mogli skorzystać także z toru saneczkowego z widokiem na Bramę Brandenburską. W 2022 roku z powodu remontu nie odbędzie jarmark na placu Gendarmenmarkt. Kiermasz zostanie przeniesiony na Bebelplatz. Berliński Weihnachtszeit to jeden z najbardziej różnorodnych jarmarków bożonarodzeniowych, który odbędzie się pomiędzy berlińskim ratuszem Rotes Rathaus a Kościołem Mariackim (St. Marienkirche). Znajdziemy na nim wesołe miasteczka i lodowisko. Na Bebelplatz z kolei będzie można podziwiać ogromną choinkę, wysłuchać koncertów i zobaczyć przedstawienia teatralne. Na miejscu znajdą się też liczne stoiska z rękodziełem.

  • Jarmark w Charlottenburgu: 21.11-26.12.2022
  • Jarmark na Bebelplatz: 21.11-31.12.2022
  • Zimowa Kraina przy Placu Poczdamskim: 21.11.2022- 1.01.2023 .
  • Jarmark w Spandau: 21.11-30.12.2022
  • Jarmark przy Rotes Rathaus: 21.11.2022-1.01.2023

Monachium

Zgodnie z tradycją w Monachium jarmark świąteczny odbywa się w pobliżu neogotyckiego ratusza na Marienplatz. Na miejscu nie zabraknie specjałów bawarskiej kuchni tj. kiełbasek i tradycyjnego chlebka z suszonymi owocami tzw. Kletznbrot, a także lokalnego rękodzieła. Choinkę umieszczoną na głównym placu będzie można podziwiać aż do 6 stycznia 2023 roku. Warto wybrać się też na Krippelmarkt przed Kościołem św. Michała, gdzie znajdziemy największy w Niemczech targ z ozdobami do bożonarodzeniowych szopek.

Termin: od 21.11-24.12.2022

Frankfurt nad Menem

Najpopularniejsze jarmark bożonarodzeniowe we Frankfurcie odbywają się na placu Römerberg, Paulsplatz oraz na nabrzeżu Menu. Targom towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, a także koncerty. Do najbardziej spektakularnych widowisk muzycznych we Frankfurcie należy zaliczyć koncert 50 współbrzmiących dzwonów z 10 różnych kościołów. Przepełnione świątecznymi ozdobami miasto nad Menem możemy podziwiać z punktu widokowego w kościele św. Mikołaja.

Norymberga

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze nosi nazwę Christkindlesmarkt, czyli Jarmark Dzieciątka Jezus. W mieście kultywowane są tradycje reformatorskie, które odrzucały kult świętych. Otwarcie jarmarku ogłaszane jest w kościele Frauenkirche przez dziecko, które w biało-złotych szatach i blond peruce odgrywa rolę Dzieciątka Jezus: Das Christkind lädt zu seinem Markte ein, und wer da kommt, der soll willkommen sein! W polskim tłumaczeniu słowa oznaczają: Dzieciątko Jezus zaprasza na swój targ i każdy, kto przyjdzie, powinien być mile widziany! Na jarmarku bożonarodzeniowym w Norymberdze możemy spróbować typowego świątecznego ciasta, jakim w tym regionie jest piernik norymberski.

Termin: od 26.11-24.12.2022

Jarmarki bożonarodzeniowy w Zurychu

Christkindlimarkt w Zurychu odbędzie się na głównym dworcu kolejowymi i będzie jednym z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie zorganizowanym pod zadaszeniem. Na jarmarku znajdziemy 140 malowniczymi chat targowych, a każdego wieczoru o 17 rozpoczyna się Christmas Lightshow, wspaniały festiwal światła z przepięknymi wizualizacjami.

Jarmark bożonarodzeniowe Dörfli, w sercu Zurychu, wprowadzi mnóstwo świątecznej magii do malowniczych uliczek dzielnicy Niederdorf. Jest to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w mieście, w którym czuć historyczne dziedzictwo regionu. Na turystów czeka wiele kulinarnych pokus m.in. serowe i czekoladowe przysmaki oraz okazje do zakupu ciekawych prezentów świątecznych.

Christkindlimarkt na dworcu głównym: 24.11.2022-24.12.2022

Jarmark Dorfi: 24.11 -23.12.2022

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli

Świąteczną atmosferę da się poczuć także w stolicy Belgii pod nazwą Brussels Winter Wonders. Na Grand Place nie znajdziemy typowego jarmarku świątecznego, ale bożonarodzeniowe iluminacje światło-dźwięk. Dopiero przy Placu Św. Katarzyny czeka na nas pond 200 charakterystycznych drewnianych stoisk, w których znajdziemy świąteczne ozdoby, lokalne wyroby i oczywiście gofry (tzw. belgijskie wafle) oraz gorącą czekoladą. Amatorzy wytrawnego podniebienia mogą spróbować różnych gatunków sera.

Termin: 21.11.2023 -1.01.2023

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2023-02-01
Czym jest no-show i jakie ma konsekwencje?

Czym jest no-show? Terminem „no-show” określamy „niestawien... przeczytaj

2023-01-30
Otwarto nowe obiekty hotelowe w Polsce

Przełom roku to także początek dla działalności nowych obiektów hotelow... przeczytaj

2023-01-27
Wizz Air uruchomi nowe połączenie z Pyrzowic do Erywania

Port Lotniczy Katowice Airport będzie jedynym polskim regionalnym lotniskiem, ... przeczytaj

2023-01-27
Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku

Już od 27 marca znowu będzie można skorzystać z bezpośredniego połączenia z Rzes... przeczytaj

2023-01-25
Ryanair wraca na Lotnisko Chopina w Warszawie

Po czterech latach przerwy Ryanair uruchomi pięć międzynarodowych połączeń z war... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności