Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych   Testy COVID-19 dla podróżujących za granicę
2022-11-15

Jak prawidłowo spakować bagaż podręczny i co zabrać na pokład?

Jedną z rzeczy, która nieodłącznie wiążą się z organizacją podróży, jest właściwie spakowany bagaż. Niezależnie czy podróżujemy na długich trasach międzykontynentalnych, czy wybieramy się w krótką podróż po Europie, warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego przewozu bagażu podręcznego.

Przedmioty zabronione w bagażu podręcznym

Bagaż podręczny podróżuje z nami na pokładzie samolotu. Po wejściu na pokład umieszczany jest w schowku nad głową lub pod poprzedzającym fotelem. Ze względów bezpieczeństwa w bagażu podręcznym nie możemy przewozić przedmiotów ostrych, którymi można kogoś zranić: nożyczek, cążek, pilników, noży, scyzoryków, brzytew. Należy też sprawdzić, czy nasza parasolka nie ma ostrego szpikulca podobnie jak statyw do aparatu. Musimy zrezygnować także z materiałów łatwopalnych, środków chemicznych, broni i amunicji (także w formie zabawki czy używanej w różnych sztukach walki). Na pokład samolotu nie możemy zabrać zapałek ani zapalniczki, narzędzi np. śrubokręta, młotka, piły. Zapomnij także o przewiezieniu ze sobą w samolocie drutów, szydełka lub szpikulca do lodu.

Urządzenia elektroniczne w samolocie

W bagażu podręcznym możemy przewozić przenośne urządzenia elektroniczne (PED z ang. Portable Electronic Devices), które obejmują tablety, laptopy, smartfony, czytniki e-booków lub odtwarzacze MP3. Na pokład samolotu zabierzemy też dwa powerbanki spakowane osobno o maksymalnej pojemności do 40000 mAH (160 Wh) każdy. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, korzystanie z powerbanku w samolocie jest zabronione. W bagażu podręcznym przewieziemy także e-papierosy, ale nie mogą być ładowane w trakcie lotu. E-papierosy w bagażu rejestrowanym stwarzają ryzyko pożaru.

Jakie płyny można przewozić w walizce podręcznej?

Bagaż podręczny ma znaczne ograniczenia, jeśli mowa o przewożeniu substancji płynnych. Podróżny może zabrać płyny w pojemnikach o pojemności do 100 ml, przy czym łączna suma płynów nie może przekroczyć 1 l. Z łatwością zapakujemy więc do bagażu podręcznego turystyczny zestaw kosmetyków, takich jak szampon, odżywkę, żel pod prysznic, balsam, krem do rąk, pastę do zębów. Możemy też spakować kosmetyki do makijażu: podkład, błyszczyk, tusz do rzęs, ale też substancje płynne pod ciśnieniem np. żele do golenia i dezodoranty. Ważne, aby wszystkie płyny zostały spakowane do przezroczystej zamykanej kosmetyczki (lub np. woreczka strunowego), aby ich zawartość była widoczna podczas kontroli bezpieczeństwa. Liquidy do e-papierosa podlegają takim samym ograniczeniom jak każde inne płyny. Podczas kontroli bezpieczeństwa w bagażu podręcznym nie powinna się też znajdować butelka z wodą do picia. Wodę należy wypić lub wyrzucić przed kontrolą bezpieczeństwa.

Ważne! Jeśli zawartość płynu w butelce wynosi 100 ml, ale sam pojemnik jest większy, zostaniesz poproszony o usunięcie takiego przedmiotu.

Płyny np. alkohol czy perfumy zakupione w strefie wolnocłowej wolno przewozić w bagażu podręcznym w zamkniętej torbie tzw. STEB oznaczonej czerwonymi taśmami wyłącznie z dowodem zakupu. Torby nie należy otwierać do chwili dotarcia do portu docelowego,

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2022-11-30
Cieszyn Dworcem Roku 2022

Dworzec w Cieszynie najlepszy w 2022 roku Podczas XII Kongresu Kolejowego, kt... przeczytaj

2022-11-30
Nagrodzeni gwiazdkami Michelin przygotują menu dla Air France

Podniebna uczta na pokładach Air France Od listopada 2022 roku francuskie lin... przeczytaj

2022-11-30
Jarmarki świąteczne w Niemczech, Szwajcarii i Belgii

Gdzie na świąteczne jarmarki 2022 roku? Święta są wyjątkowym czasem, kiedy mi... przeczytaj

2022-11-29
PKP Intercity: już blisko 800 wagonów z Wi-Fi

PKP Intercity inwestuje w rozwój i funkcjonowanie Wi-Fi w swoich składach... przeczytaj

2022-11-28
PKP Intercity: dodatkowa pula tanich biletów

PKP Intercity jest bardzo zadowolone z wyników w tym roku. Już teraz prze... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności