Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych   Testy COVID-19 dla podróżujących za granicę

Aktualności

2021-11-30

Komisja Europejska proponuje zmiany zasad podróżowania

Komisja Europejska proponuje zmiany zasad podróżowania

O tym, że KE przymierza się do aktualizacji zasad podróżowania, informowaliśmy już wcześniej TUTAJ.
Tym razem brukselscy urzędnicy przedstawili konkretne pomysły i złożyli wniosek dotyczący uproszczenia ram prawnych i uwzględnienia aktualnego rozwoju sytuacji.

KE główny nacisk kładzie na to, aby osoby w pełni zaszczepione były uprzywilejowane. Komisja nalega na to, by państwa członkowskie otwierały granice dla wszystkich podróżujących zaszczepionych preparatami, które uzyskały pozwolenie wydane przez WHO. Obecnie honoruje się szczepionki uznane przez UE.

Kolejnym wnioskiem jest propozycja, by testy PCR były obligatoryjne dla turystów, którzy zostali zaszczepieni preparatem zatwierdzonym przez WHO, ale bez zgody wydanej przez Europejską Agencję Leków, a także dla ozdrowieńców. Certyfikat szczepień miałby być ważny przez 9 miesięcy od zakończenia pełnej sesji szczepień. KE wnosi również o uznawanie zaświadczeń o szczepieniu wydanych po tzw. dawce przypominającej. Co więcej, mając na uwadze wzrost tendencji szczepień na świecie, KE składa propozycję, by z dniem 1 marca 2022 zlikwidować listę państw, z których pozwolenie na wjazd ma każdy podróży bez względu na status zaszczepienia. Rada UE ma rozpatrzeć składany wniosek.

Zdaniem KE państwa członkowskie powinny w dalszym ciągu przyjmować turystów zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi przez UE. A od 10 stycznia 2022 r. również szczepionkami, na które WHO wydało nadzwyczajne pozwolenie na stosowanie. Obecnie państwa członkowie same decydują, które szczepionki akceptują, nowe zasady mają ujednolicić przepisy i ułatwić podróżowanie na terenie UE. Analogiczne prawa mają mieć również ozdrowieńcy, którzy przebyli COVID-19 w ciągu 180 dni przed podróżą i posiadają stosowne zaświadczenie lub certyfikat.

Obecnie podróże inne niż niezbędne i niezależne od statusu szczepień osoby podróżującej, dopuszczane są z ponad 20 państw zatwierdzonych przez Radę na podstawie kryteriów epidemiologicznych. KE wnosi o zmianę obowiązujących progów decydujących o włączeniu państw na listę.

KE proponuje nowe uproszczone ramy:

Nieznaczne podniesienie progu 14-dniowego wskaźnika łącznych zgłoszonych przypadków COVID-19 (tj. łącznej liczby nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców) z 75 do 100. Oznacza to, że więcej państw może zakwalifikować się do umieszczenia w wykazie. Ten zmieniony próg pozostawałby znacznie poniżej obecnej średniej UE, która wynosi ponad 470;

zwiększenie tygodniowego wskaźnika przeprowadzonych testów (tj. liczby testów w kierunku zakażenia COVID-19 na 100 tys. mieszkańców) z 300 do 600. Odzwierciedla to ogólny wzrost zdolności w zakresie przeprowadzania testów i przyczyni się do podniesienia wiarygodności danych. Ten zmieniony próg również pozostawałby znacznie poniżej obecnej średniej UE, która wynosi ponad 5 000.

Podsumowując główne wnioski, Komisja apeluje o:

Ujednolicone i uproszczone podejście zależne od statusu osoby, a nie od państwa wyjazdu: członkowie UE mieliby zezwalać na przyjazd wyłącznie osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom odbywającym podróż niezbędną. I należy odejść od stosowana listy państw, z których wszystkie podróże są dozwolone ze względu na dobrą sytuację epidemiologiczną.

Nowe przepisy mają być bardziej zrozumiałe i transparentne. Częste zmiany wykazu państw znacząco utrudniają planowanie podróży. Ograniczenia mają odnosić się do statusu danej osoby, a nie państwa, z którego pochodzi. Proponowane zmiany miały by wejść w życie 1 marca 2022 r.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2022-01-27
TripAdvisor rekomenduje Kraków

Kraków znalazł się wśród najpopularniejszych europejskich kierunk&... przeczytaj

2022-01-27
Włochy: od lutego bez dodatkowych testów dla podróżujących z UE

Podróżni przybywający do Włoch z Unii Europejskiej już od lutego nie będą... przeczytaj

2022-01-26
Wielka Brytania otwiera granice dla zaszczepionych

Od 11 lutego Wielka Brytania znosi ograniczenia dla w pełni zaszczepionych turys... przeczytaj

2022-01-26
Unia Europejska otwiera się na podróże

Rada Unii Europejskiej uzgodniła, że od 1 lutego zniesiona będzie duża część ogr... przeczytaj

2022-01-21
Ryanair: Nowe połączenia z Polski na Ukrainę

W systemach rezerwacyjnych pojawiły się nowe trasy linii Ryanair z Polski na Ukr... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności