2021-10-13

Szansa na zniesienie ograniczeń w podróżach zagranicznych

Szansa na zniesienie ograniczeń w podróżach zagranicznych

Być może zbliżamy się sukcesywnie do momentu, w którym ograniczenia nałożone na podróże zagraniczne zostaną zniesione. Restrykcje, niekiedy bardzo daleko idące (jak choćby zakaz wykonywania pasażerskich połączeń lotniczych), były wprowadzane przez władze większości krajów świata, a jako ich powód podawano walkę z pandemią koronawirusa.

Trudno było oprzeć się jednak wrażeniu, że był to okres podejmowania chaotycznych decyzji, w dodatku w niewielkim stopniu skoordynowanych w skali międzynarodowej. Efektem był bodajże najpoważniejszy globalny kryzys w branży turystycznej w historii, i ogromne zamieszanie wynikające z ciągle zmienianych przepisów.

Ograniczenia wraz z upływem czasu były stopniowo łagodzone, wdrażano również skoordynowane działania, jak choćby system "świateł drogowych", używany w krajach Unii Europejskiej do określania stopnia ryzyka epidemicznego w poszczególnych regionach i krajach.

Obecnie pojawiają się głosy, aby znieść restrykcje ograniczające podróżowanie. Apel w tej sprawie wystosowała IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), która argumentuje to wynikami ankiety dotyczącej obecnego stanu funkcjonowania rynku lotniczego, przeprowadzonej we wrześniu br. na 11 rynkach. Wg 67% ankietowanych granice powinny zostać całkowicie otwarte, a 64% uważa, że restrykcje podróżne nie są skutecznym środkiem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

Co w największym stopniu zagraża podróżowaniu? Aż 84% badanych wskazało na ryzyko odbycia kwarantanny jako główny czynnik, mający bezpośredni wpływ na decyzję o odbyciu podróży. Respondenci uważają, że osoby w pełni zaszczepione przeciwko Sars-CoV-2, oraz posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa, powinny być automatycznie zwolnione z kwarantanny.

Jednocześnie IATA wskazuje, że w opinii 86% ankietowanych linie lotnicze są bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia bezpiecznej podróży pod kątem ograniczenia ryzyka zachorowania na COVID-19.

- Ludzie tęsknią za wolnością podróżowania samolotem i chcą, aby została ona przywrócona. Przesłanie, które wysyłają do rządów, brzmi: COVID-19 nie zniknie, więc musimy znaleźć sposób na takie zarządzanie ryzykiem zachorowania, aby móc normalnie żyć i podróżować” – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

W ostatnich dniach głos w dyskusji na temat znoszenia ograniczeń podróżnych zabrało również Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (EDCD), które zaproponowało zniesienie systemu "świateł drogowych". EDCD podkreśla, że jest świadome, iż system ten ma wiele niedoskonałości. Wskazuje również, że w obecnej sytuacji istniejące restrykcje podróżne nie ograniczają w znaczący sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, czy też liczby hospitalizacji i zgonów w wyniku zachorowania na COVID-19. W tej sytuacji w opinii EDCD należy przejść na strategię promocji szczepień wśród mieszkańców Europy, co wydaje się najskuteczniejszym sposobem walki ze skutkami zachorowania na COVID-19.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-23
eTravel S.A. z dwiema nagrodami od Turkish Airlines

Podczas gali „Airlines Agency Award Night” organizowanej przez Turki... przeczytaj

2024-04-23
Rok działalności punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od niemal roku. O... przeczytaj

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

2024-04-15
PLL LOT łączy Warszawę z Oradeą

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe połączenie, umożliwiając turystom po... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności