Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2021-06-01

Restart turystyki w Chorwacji

restart turystyki w Chorwacji

Wakacje coraz bliżej, dlatego też kraje, w których turystyka przyjazdowa stanowi jeden z filarów gospodarki, robią wszystko, aby zachęcić turystów do przyjazdu i zapewnić im bezpieczny wypoczynek.

Władze Chorwacji, będącej od lat jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków, również podjęły szereg działań w tym zakresie. Najważniejszym elementem przywracania chorwackiej turystyki stało się zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Jednym z głównych filarów tej strategii stał się projekt „Safe Stay in Croatia”, który jest jednocześnie hasłem marketingowym promującym tegoroczne wakacje w Chorwacji.

Na potrzeby projektu stworzono portal internetowy (https://www.safestayincroatia.hr/pl/), dostępny również w języku polskim, za pośrednictwem którego osoby planujące wyjazd do Chorwacji mogą wyszukać obiekty noclegowe oraz inne podmioty z branży turystycznej, które otrzymały certyfikat „Safe Stay in Croatia”. Posiadanie takiego certyfikatu oznacza, iż dany podmiot działa zgodnie z zaleceniami Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki oraz Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Co prawda portal Safe Stay in Croatia nie umożliwia bezpośredniej rezerwacji pobytu w Chorwacji, jednak turyści z Polski mogą skorzystać z innych narzędzi online do zarezerwowania wakacyjnego pobytu w Chorwacji. Przykładowo należący do eTravel S.A. portal EuropeMountains.com posiada w swojej ofercie również pakiety pobytowe w chorwackich kurortach, w tym wiele ofert w opcji "all inclusive".

Zakres działań mających na celu zapewnienie jak najbezpieczniejszego wypoczynku turystom uzupełniają inne działania, w tym m.in. masowe szczepienie pracowników turystyki, czy też uruchomienie ponad 300 punktów testowania w miejscowościach wypoczynkowych i w hotelach.

Zasady wjazdu do Chorwacji

Aktualnie obowiązuje ogólna zasada nakazująca odbycie kwarantanny po przybyciu na terytorium Chorwacji. Od tego wymogu przewidziano jednak szereg wyjątków. Osoby podróżujące w celach turystycznych są zwolnione z kwarantanny w sytuacji, gdy spełnią jeden z następujących warunków:

  • Okażą na granicy negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na SARS-CoV-2
  • Posiadają potwierdzenie przyjęcia wszystkich przewidzianych dawek szczepionki przeciwko COVID-19, pod warunkiem, iż od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni
  • Są ozdrowieńcami i są w stanie to udokumentować odpowiednim zaświadczeniem lekarskim

Dzieci do lat 12 są zwolnione z wymogu okazania negatywnego wyniku testu, jeśli podróżują z rodzicami lub opiekunami, spełniającymi jedno z powyższych kryteriów.

W przypadku gdy podróżny nie będzie spełniał żadnego z powyższych warunków, zostanie on zobowiązany do wykonania testu w jednym z lokalnych punktów pobrań, których lista znajduje się na stronie https://www.koronavirus.hr/svi-testni-centri-u-republici-hrvatskoj/763. Dodatkowo osoba taka zostanie objęta nakazem odbycia 10 dniowej kwarantanny, która może zostać skrócona, jeśli wynik testy wykonanego na miejscu w Chorwacji będzie negatywny.

Planując wyjazd do Chorwacji, należy również pamiętać o wypełnieniu elektronicznego wniosku Enter Croatia, dostępnego na stronie https://entercroatia.mup.hr/.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2021-06-18
Rodzinny pociąg do wakacyjnych podróży

Rodziny z dziećmi szybko wracają do podróżowania koleją - pokazują dane... przeczytaj

2021-06-18
Coraz więcej połączeń z lotniska we Wrocławiu

Port Lotniczy we Wrocławiu dzięki kolejnym połączeniom, oferowanym głów... przeczytaj

2021-06-17
United Airlines rozszerzy siatkę połączeń do Europy

United Airlines doda 400 lotów do lipcowego rozkładu rejsów i ob... przeczytaj

2021-06-16
Wizzair rozwija siatkę połączeń z Katowic

Linie lotnicze Wizzair ogłosiły uruchomienie kilkudziesięciu tras z Lotniska K... przeczytaj

2021-06-16
Letnia oferta SWISS

Linie lotnicze SWISS będą obsługiwać w sezonie letnim łącznie 125 tras: 85 z Z... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności