Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2021-05-04

Komisja Europejska proponuje łagodzenie restrykcji przyjazdowych z państw trzecich

Komisja Europejska proponuje łagodzenie restrykcji przyjazdowych z państw trzecichByć może pojawiło się światełko w tunelu dla turystyki przyjazdowej. Komisja Europejska wystąpiła z apelem do krajów członkowskich, aby rozpoczęły proces łagodzenia ograniczeń przyjazdowych dla podróżnych spoza Unii. Nowe regulacje przyjazdowe powinny w opinii Komisji uwzględniać postępy w szczepieniach przeciwko COVID-19 oraz sytuację epidemiologiczną na świecie.

Komisja chciałaby ułatwić wjazd na teren UE osobom z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, oraz tym, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE, bez względu na powód ich wizyty. Zastrzeżono przy tym, że lista szczepionek może być rozszerzona również o preparaty, które nie zostały zatwierdzone przez UE, ale zostały dopuszczone do użytku przez WHO.

"Komisja proponuje, aby wjazd na terytorium UE z powodów innych niż istotne był możliwy nie tylko w przypadku wszystkich osób pochodzących z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale również w przypadku osób, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki dopuszczonej do obrotu przez UE. Zasadę tę można rozszerzyć o szczepionki, w odniesieniu do których WHO wydało nadzwyczajne pozwolenie na stosowanie. Ponadto Komisja proponuje, zgodnie z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w UE, podniesienie progu związanego z liczbą nowych przypadków COVID-19, stosowanego na potrzeby określenia wykazu państw, z których należy dopuścić wszystkie podróże. Powinno to pozwolić Radzie na rozszerzenie tego wykazu." - czytamy w komunikacie Komisji.

Komisja zaproponowała również podwyższenie progów zachorowań, które są podstawą do nakładania ograniczeń przyjazdowych z poszczególnych państw.

Gdyby propozycje Komisji zyskały zgodę państw członkowskich, otworzyłoby to możliwość przyjazdu do Unii Europejskiej turystom z Wielkiej Brytanii, czy też Stanów Zjednoczonych.

Pełna treść komunikatu jest dostępna pod adresem: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_21_2121

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2021-05-07
Nowe kierunki w ofercie Brussels Airlines

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Brussels Airlines ponownie stopniowo wprow... przeczytaj

2021-05-06
Weryfikacja dokumentów online dostępna również w Austrian Airlines

Aby zaoszczędzić czas na lotnisku, pasażerowie wszystkich rejsów Austri... przeczytaj

2021-05-05
Lufthansa wznowi loty z Gdańska do Frankfurtu i Monachium

Niemiecki przewoźnik poinformował, iż w maju wznowi połączenia z Gdańska do Fran... przeczytaj

2021-05-05
PKP Intercity udostępni pasażerom informację o śladzie węglowym

Zgodnie z zapowiedzią rzecznika spółki PKP Intercity – Katarzyny Gr... przeczytaj

2021-05-04
Parlament Europejski poparł projekt paszportu szczepionkowego

Europarlamentarzyści dali zielone światło dla wprowadzenia Unijnych Certyfikat&o... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności