Sprawdź aktualne ograniczenia w podróżach zagranicznych

Aktualności

2021-04-08

Wpływ pandemii na rynek usług noclegowych w Polsce w 2020 roku

Wpływ pandemii na rynek usług noclegowych

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2020 roku". Porównując dane w nim zawarte do analogicznych za 2019 rok widać ogromny wpływ, jaki na rynek usług noclegowych wywarła pandemia koronawirusa. Raport został przygotowany w oparciu o dane dotyczące obiektów noclegowych posiadających co najmniej 10 miejsc noclegowych.

W jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek usług noclegowych w Polsce

Szeroko rozumiany sektor usług turystycznych, w tym usługi noclegowe, to jedna z branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Złożyły się na to następujące czynniki:

  • znaczne ograniczenie działalności hoteli (m. in. czasowe otwarcie jedynie dla wybranych grup zawodowych; zamknięcie lub ograniczenie działalności hotelowych restauracji, basenów, spa; limity gości)
  • ograniczenia w podróżach międzynarodowych (wprowadzone zarówno w Polsce, jak i za granicą, których efektem był znaczący spadek turystów zagranicznych)
  • ograniczenia w organizowaniu targów, konferencji, i innych wydarzeń typu MICE
  • niechęć do podróżowania w obawie przed ryzykiem zakażenia koronawirusem

Stopień wykorzystania bazy noclegowej w 2020 roku

Liczba turystów korzystających z usług noclegowych w 2020 roku była niemalże o połowę mniejsza, niż rok wcześniej. Spadek wyniósł dokładnie 49,9%. Z usług obiektów noclegowych skorzystało 17,9 mln turystów, którym udzielono 51,4 mln noclegów. Wykorzystanie miejsc noclegowych w roku ubiegłym wyniosło 26,8% (spadek o 13,8 p. proc. względem roku 2019). Najwyższe wskaźniki odnotowano w okresie wakacyjnym: w lipcu – 38,3% i w sierpniu – 44,5%, jednak w porównaniu do roku poprzedniego były one niższe odpowiednio o 13,5 p. proc. i 8,7 p. proc.

W roku 2020 zdecydowanie największa liczba gości korzystała z usług hoteli. Było to 11,1 mln osób, czyli 62% wszystkich osób korzystających z usług noclegowych w roku ubiegłym. W porównaniu do roku 2019 było to jednak aż o 12,4 mln osób mniej (spadek o 53%). W szczególnie trudnej sytuacji były hotele nastawione na klienta biznesowego, położone w dużych miastach. Mimo poluzowania ograniczeń w okresie letnim, obiekty tego typu nie były w stanie nadrobić strat powstałych w początkowej fazie pandemii, ze względu na ograniczenie podróży służbowych przez firmy, oraz znaczne zmniejszenie liczby wydarzeń typu MICE.

Turyści zagraniczni w Polsce w 2020 r.

W roku ubiegłym liczba turystów zagranicznych, którzy korzystali z bazy noclegowej, wyniosła 2,3 mln, co stanowiło niecałe 13% turystów przebywających w obiektach noclegowych w tym okresie. Dla porównania, w roku 2019 udział turystów zagranicznych wyniósł 21%. Jak widać, względny spadek liczby turystów zagranicznych korzystających z usług noclegowych był większy, niż w przypadku turystów krajowych. W ogólnej liczbie turystów zagranicznych korzystających z bazy noclegowej przeważali turyści z Niemiec (797 tys.), Ukrainy (206 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (186 tys.).

Źródło danych GUS

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2021-04-09
Europejczycy coraz chętniej planują podróże w nadchodzącym okresie wakacyjnym

Organizacja European Travel Commission opublikowała raport ... przeczytaj

2021-04-09
Nowy rozkład Emirates na trasie Warszawa – Dubaj

Linie Emirates wprowadziły nowy rozkład rejsów na trasie Warszawa &ndas... przeczytaj

2021-04-08
Przedłużenie ograniczenia działalności hoteli

Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinfor... przeczytaj

2021-04-07
50 lat Lufthansy w Polsce

W ubiegły piątek – 2 kwietnia o godzinie 13:46 rejsowy samolot Lufthansy L... przeczytaj

2021-04-06
Ryanair zwiększa ofertę lotów z Polski

Linie Ryanair poinformowały o uruchomieniu czterech nowych połączeń z Portu Lotn... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności