2020-06-23

Podróże lotnicze w dobie koronawirusa

Pandemia koronawirusa od kilku miesięcy skutecznie blokuje funkcjonowanie różnych dziedzin życia społeczno - gospodarczego. Jednym z najbardziej dotkniętych sektorów jest branża lotnicza, która w 2020 roku odnotuje aż 50% spadek ruchu pasażerskiego w porównaniu z rokiem poprzednim, a przychody linii lotniczych spadną o 55% zgodnie z danymi Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA).

Spadek ruchu pasażerskiego to skutek nie tylko obaw i niepokoju społecznego związanego z przemieszczaniem się, ale również pozbawienia zatrudnienia z powodu kryzysu, a co za tym idzie brakiem środków na podróżowanie.

Na zlecenie Portu Lotniczego Lublin zostało przeprowadzone badanie, którego celem jest ukazanie zachowań i zamiarów Polaków korzystających z transportu lotniczego, oraz oszacowanie kierunków zmian, które czekają branżę lotniczą w Polsce.

Plany lotnicze Polaków

Aż 45% spośród ankietowanych zadeklarowało, że odwołali lub przełożyli swój lot zaplanowany w tym roku, 10% zamierza zrezygnować z zaplanowanej podróży, a tylko 15% respondentów nie zamierza odwoływać przelotu. Kolejne 27% badanych nie planowało podróży lotniczej w tym roku.

Z przeprowadzonego badania wynika, że deklaracje odwołania lub przełożenia lotu dotyczyły głównie osób z dużych miast oraz osób w przedziale wiekowym 40-49 lat. Swoich planów nie zamierzają zmieniać osoby w wieku 50-69 lat oraz mieszkańcy średnich miast.

Rezygnacja z podróży lotniczych

Rezygnację z podróży samolotem zadeklarował prawie co piąty ankietowany, wśród których dominują osoby powyżej 70 roku życia. Aż 48% respondentów nie zamierza rezygnować z podróży lotniczych, a 23% raczej nie porzuci latania samolotami. Są to głównie osoby w wieku 30-39 lat oraz mieszkańcy dużych miast.

Obawy Polaków przed lataniem w dobie pandemii

Główną przyczyną, którą wskazują badani jako barierę przed podróżą samolotem jest strach przed zakażeniem się koronawirusem (45%). Najczęściej zachorowania boją się osoby w wieku 40-49 lat. Innym powodem jest obawa przed zamknięciem granic, a jednocześnie brakiem możliwości powrotu z zagranicy (38%). W tej grupie przeważają mężczyźni oraz seniorzy. Niestabilna sytuacja finansowa została wskazana przez 2% ankietowanych, a tylko 5% respondentów nie ma żadnych barier przed lataniem.

Koszt biletu lotniczego

Prawie połowa podróżujących ankietowanych przeznaczy na zakup biletu lotniczego kwotę nie większą niż 2 tys. zł na osobę wraz z kosztami dojazdu na lotnisko. Ponad 3 tys. zł jest w stanie wydać 14% badanych, i są to głównie seniorzy i mieszkańcy średnich miast.

Jak długo potrwa kryzys w lotnictwie?

Opinie w ocenie trwałości zmian rynku lotniczego są podzielone. Pierwsza grupa Polaków – 34% twierdzi, że powrót do sytuacji sprzed pandemii zajmie wiele lat. Są to osoby w wieku 18-29 lat i mieszańcy małych miast. Druga grupa – 31% (seniorzy i mieszkańcy metropolii) nie uważa żeby powrót do stanu sprzed pandemii trwał kilka lat. Trzecia grupa – 35% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Wpływ pandemii na częstotliwość latania

Aż 63% badanych deklaruje taką samą częstotliwość korzystania z transportu lotniczego jak dotychczas (najczęściej osoby w wieku 18-29 lat). Tylko co trzeci ankietowany będzie podróżował rzadziej (osoby starsze i mieszkańcy wsi). 2% Polaków zamierza odbywać częstsze podróże lotnicze.

Wakacje samolotem, samochodem, czy pociągiem?

Większość badanych, którzy w ciągu ostatniego roku podróżowali samolotem pojedzie na urlop samochodem – 57%, najczęściej z grupy wiekowej 60-69 lat. Podróż lotniczą wybierze 36% Polaków. Są to osoby z najmłodszej grupy wiekowej 18-29 lat, oraz mieszkańcy dużych miast. Tylko 4% respondentów wybierze transport kolejowy.

Wpływ pandemii na podróże lotnicze Polaków jest na dzień dzisiejszy podyktowany emocjami, które towarzyszą aktualnej sytuacji. Niewątpliwie trwający obecnie kryzys przyczyni się do zmiany nawyków lotniczych, a ograniczenie korzystania z transportu lotniczego może go pogłębić. Wyjazdy prywatne nie są produktem pierwszej potrzeby, a wielu z nas na wakacje wybierze podróż samochodem. Podróże służbowe, odwiedzanie krewnych i znajomych oraz polityka państw zdecydują o przyszłości branży lotniczej. Warto jednak mieć na uwadze, że pasażerska komunikacja lotnicza oferuje zdecydowanie największe możliwości stosowania zwiększo­nych środków bezpieczeństwa sanitarnego, m.in. poprzez filtrowanie powietrza w sposób zbliżony do rozwiązań stosowanych na oddzia­łach szpitalnych, oraz możliwości pełnej identyfikacji pasażerów.

 

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-26
Marka ibis świętuje 50. urodziny

Marka hotelarska ibis obchodzi 50. rocznicę swojej działalności, oferując usługi... przeczytaj

2024-04-23
eTravel S.A. z dwiema nagrodami od Turkish Airlines

Podczas gali „Airlines Agency Award Night” organizowanej przez Turki... przeczytaj

2024-04-23
Rok działalności punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od niemal roku. O... przeczytaj

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności