2024-06-28

Polskie Linie Lotnicze LOT osiągnęły rekordowe wyniki w 2023 roku

Polskie Linie Lotnicze LOT osiągnęły rekordowe wyniki w 2023 roku
fot. PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT w 2023 roku osiągnęły rekordowe wyniki, wypracowując ponad 1 mld zł zysku netto oraz 1,129 mld zł zysku operacyjnego EBIT. Przychody ze sprzedaży wyniosły 10,121 mld zł, a liczba przewiezionych pasażerów przekroczyła 10 milionów. Szczególnie udany był lipiec, kiedy to przewoźnik obsłużył ponad milion podróżnych w jednym miesiącu. W okresie letnim, od czerwca do września, liczba pasażerów wyniosła ponad 4,1 mln.

Najpopularniejsze trasy wśród pasażerów LOT-u to Warszawa-Toronto, Warszawa-Nowy Jork oraz Warszawa-Chicago. W Europie największym zainteresowaniem cieszyły się rejsy z Warszawy do Londynu, Wilna i Amsterdamu. W ciągu ubiegłego roku samoloty LOT-u wykonały 102 212 startów.

Prezes PLL LOT, Michał Fijoł, podkreślił punktualność, gościnność oraz rentowność przewoźnika. W minionym roku LOT uruchomił nowe połączenia, m.in. do Rijadu, Taszkentu i Oradei, oraz powrócił do Aten. Zapowiedziano również nowe kierunki, w tym Innsbruck. Flota LOT-u ma się powiększyć z 76 do 86 samolotów do końca 2023 roku, co jest częścią strategii rozwoju firmy.

LOT rozszerzył swoją siatkę połączeń także poza Warszawą, oferując loty z regionalnych lotnisk do Seulu, Stambułu, Mediolanu, Paryża i Rzymu. Nowe trasy do Taszkentu i Rijadu zyskały dużą popularność, stwarzając możliwości rozwoju turystyki oraz biznesu w Azji i na Półwyspie Arabskim.

Przewoźnik planuje również inwestycje w infrastrukturę lotniskową, w tym rozbudowę i modernizację salonu biznesowego Polonez oraz otwarcie Executive Lounge w Chicago. Planowany jest także proces modernizacji dreamlinerów, aby podnieść komfort podróży.

W październiku 2023 roku LOT przedstawił strategię na lata 2024-2028, która zakłada wprowadzenie blisko 20 nowych kierunków oraz zakup nowych samolotów z najnowszą generacją silników, co ma przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. Do 2028 roku flota PLL LOT ma wzrosnąć o ponad 30 nowych maszyn.

PLL LOT, założone w 1929 roku, są jedną z najstarszych linii lotniczych na świecie. Głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, posiadający 69,30 proc. udziałów, a resztę udziałów (30,7 proc.) ma Polska Grupa Lotnicza (PGL), również należąca do Skarbu Państwa.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-07-11
PLL LOT przedłużają okres lotów z Warszawy do Dubrownika

PLL LOT przedłużą okres realizacji lotów Warszawa – Dubrownik, umoż... przeczytaj

2024-07-10
Udany czerwiec w Katowice Airport

Port Lotniczy im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach opublikował imponujące stat... przeczytaj

2024-07-04
Trzy kolejne lotniska instalują paczkomaty InPost

W trzech kolejnych portach lotniczych - Modlinie, Radomiu i Zielonej Górz... przeczytaj

2024-07-03
Diamentowy jubileusz marki Sofitel

W 2024 roku marka Sofitel obchodzi 60-lecie, organizując ekskluzywne wydarzenia ... przeczytaj

2024-06-27
Wizz Air ogłasza cztery nowe trasy z Polski: Mediolan i Madera

Wizz Air ogłosił otwarcie czterech nowych tras z Polski. Przewoźnik uruchomi poł... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności