2024-06-05

Zmiany w rezerwacji miejsc w pociągach PKP Intercity

Od 9 czerwca 2024 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące rezerwacji miejsc w wybranych kategoriach pociągów PKP Intercity. Zgodnie z nowymi zasadami, w pociągach zespolonych Flirt, ED-74 oraz spalinowych zespołach trakcyjnych obowiązkowa rezerwacja miejsc zostanie zniesiona. Nowe regulacje umożliwią zapełnienie tych składów powyżej 100% pojemności oraz pozwolą pasażerom podróżować na podstawie biletów bez wykupionej miejscówki.

Do 8 czerwca 2024 roku włącznie będą obowiązywały obecne zasady, zgodnie z którymi rezerwacja miejsca jest obowiązkowa, ale bezpłatna. Niestety, prowadziło to często do fikcyjnego zajmowania miejsc – wiele rezerwacji nie było wykorzystywanych, co uniemożliwiało innym podróżnym skorzystanie z usług przewozowych. Problemy te dotyczyły zarówno dłuższych, jak i krótszych tras. Skłoniło to przewoźnika do wprowadzenia zmian w celu poprawy sytuacji i zwiększenia dostępności miejsc dla wszystkich pasażerów.

Nowa opłata za rezerwację miejsc do biletów okresowych

Od 9 czerwca wprowadzona zostanie opłata za rezerwację miejsc do biletów okresowych, takich jak bilety odcinkowe, zakupione w ramach ofert Multiprzejazd i Multiprzejazd Max. Rezerwacja będzie kosztować 3 złote dla przejazdów pociągami kategorii TLK, IC oraz EIC. W pociągach kategorii InterCity obsługiwanych składami ED161 (Dart) rezerwacja nadal będzie obowiązkowa. W pozostałych pociągach InterCity zestawionych ze składów zespolonych (Flirt, ED-74 oraz spalinowe zespoły trakcyjne) oraz w pociągach TLK, IC i EIC zestawionych ze składów wagonowych, rezerwacja będzie fakultatywna. Oznacza to, że podróżny będzie mógł zająć każde wolne miejsce do momentu zgłoszenia się osoby posiadającej rezerwację.

Zwrot biletów bez potrąceń

W związku z planowanymi zmianami, pasażerowie będą mogli zwracać już posiadane bilety bez potrącenia odstępnego oraz bez uwzględnienia terminów na zwrot przewidzianych w przepisach PKP Intercity. Nowe zasady mają na celu poprawę komfortu podróży oraz zwiększenie dostępności miejsc w pociągach, co jest szczególnie istotne w kontekście nadchodzących wakacji i wzmożonego ruchu pasażerskiego.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-06-20
Coraz więcej biletów kolejowych kupowanych przez internet

Coraz więcej osób decyduje się na zakup biletów kolejowych przez i... przeczytaj

2024-06-18
IGHP: Hotele osiągają coraz lepsze wyniki

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) poinformowała, że polskie hotele z... przeczytaj

2024-06-17
Otwarcie Radisson RED Hotel & Radisson RED Apartments w Krakowie

Radisson RED Hotel & Radisson RED Apartments Kraków otworzy się już 2... przeczytaj

2024-06-16
Więcej połączeń na pokładach Lufthansa Allegris

Z Lufthansa Allegris częściej do Kanady Już od 6 czerwca drugi samolot A350 z... przeczytaj

2024-06-12
LOT uruchomi połączenie z Warszawy do Innsbrucku

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły uruchomienie nowego połączenia z Warszawy do... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności