2024-03-27

Polacy na pierwszym miejscu wśród odwiedzających LitwęW roku 2023 Litwę odwiedziło ponad 1,3 miliona zagranicznych turystów, z czego ponad 173 tysiące pochodziło z Polski, co oznacza wzrost o ponad 47% w porównaniu z rokiem poprzednim. Polska obecnie zajmuje pierwsze miejsce wśród rynków źródłowych, co świadczy o rosnącej popularności Litwy wśród Polaków.

Według danych Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki Lithuania Travel, wzrost liczby turystów w 2023 roku wyniósł 19,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, co przekłada się na 1,3 miliona osób odwiedzających Litwę. Polska, z 173 497 turystami, stanowiła największą grupę zagranicznych gości, zanotowano również wzrost o ponad 47% w stosunku do 2022 roku. Polska aktualnie dominuje jako główny rynek źródłowy dla turystów odwiedzających Litwę, choć liczby są o 9% niższe w porównaniu z rokiem 2019, przed pandemią.

Bliska geograficzna odległość Litwy oraz dostępność komunikacyjna czynią ją atrakcyjnym celem nawet na krótkie weekendowe wypady. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy (LOT) oraz nowa oferta AirBaltic z Krakowa od maja ułatwiają podróżowanie. Ponadto, istnieją także połączenia autobusowe oferowane przez Flixbus, Ecolines i Lux Express, oraz połączenia kolejowe.

Litwa oferuje bogatą gamę atrakcji turystycznych dla różnych grup wiekowych i preferencji. Wilno i Kowno, ze swoimi historycznymi zabytkami i kulturalnymi wydarzeniami, stanowią doskonałe cele na wiosenne lub letnie wycieczki. Z kolei rozległe lasy, parki narodowe i tysiące jezior sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi oraz obcowaniu z naturą. Uzdrowiska takie jak Druskienniki czy Birsztany oferują również wysokiej jakości usługi w dziedzinie SPA & Wellness, wykorzystując naturalne zasoby, jak borowinowe błota czy wody mineralne. Dodatkowo, spokojne i niezatłoczone wybrzeże Bałtyku stanowi alternatywę dla polskich miejscowości nadmorskich.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

2024-04-15
PLL LOT łączy Warszawę z Oradeą

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe połączenie, umożliwiając turystom po... przeczytaj

2024-04-11
LOT wznowił loty z Warszawy do Aten

Narodowy przewoźnik LOT wznowił dzisiaj loty z Warszawy do Aten, zapewniając cod... przeczytaj

2024-04-11
Wiosenne promocje od Qatar Airways

Zapraszamy do skorzystania z wiosennych promocji od Qatar Airways, które ... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności