2024-03-01

Postęp w bezpieczeństwie lotniczym: Analiza roku 2023

Postęp w bezpieczeństwie lotniczym: Analiza roku 2023

2023 rok był jednym z najbezpieczniejszych w podróżach lotniczych, co jest o tyle imponujące, że liczba lotów komercyjnych stale rośnie.

Z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wynika, że w 2023 roku miało miejsce zaledwie 30 wypadków, z czego jedyny, w którym zginęli pasażerowie, miał miejsce w Nepalu, gdzie rozbił się samolot ATR linii Yeti Airlines, skutkując śmiercią 72 osób.

W porównaniu do roku poprzedniego liczba wypadków zmniejszyła się o ponad 25%, co stanowi wyraźny postęp w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego. W roku 2022 odnotowano aż 42 wypadki, w których życie straciło łącznie 158 osób.

Mimo że 2023 rok okazał się najbezpieczniejszym w historii komercyjnych przewozów lotniczych, z łączną liczbą lotów wynoszącą 37,7 miliona, przedstawiciele IATA wskazują na potrzebę ciągłej poprawy. Dyrektor generalny IATA, Willie Walsh, podkreśla, że choć latanie jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania, istnieje wciąż przestrzeń do doskonalenia procedur i systemów bezpieczeństwa.

Przemysł lotniczy podejmuje liczne działania w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, począwszy od podwójnej instalacji systemów odpowiadających za bezpieczeństwo w samolotach, przez rygorystyczne procedury certyfikacji obsługi, aż po ciągłe ulepszanie technologii mających na celu zwiększenie odporności maszyn na wszelkie zagrożenia.

Należy podkreślić, że wypadki takie jak płonący Airbus A350 w Tokio czy wypadnięcie panelu kadłuba samolotu Boeing 737 Max w USA, które miały miejsce w styczniu 2023 roku, mimo że były zdarzeniami alarmującymi, nie skutkowały poważnymi obrażeniami wśród pasażerów, co może być zasługą skutecznych procedur bezpieczeństwa stosowanych przez linie lotnicze.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

2024-04-15
PLL LOT łączy Warszawę z Oradeą

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe połączenie, umożliwiając turystom po... przeczytaj

2024-04-11
LOT wznowił loty z Warszawy do Aten

Narodowy przewoźnik LOT wznowił dzisiaj loty z Warszawy do Aten, zapewniając cod... przeczytaj

2024-04-11
Wiosenne promocje od Qatar Airways

Zapraszamy do skorzystania z wiosennych promocji od Qatar Airways, które ... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności