2024-02-28

IGHP: trudny początek roku w branży hotelarskiej

IGHP: trudny początek roku w branży hotelarskiej

Trudności nie opuszczają branży hotelarskiej w pierwszych miesiącach roku. Według najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego styczeń przyniósł spadek liczby gości w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Choć rozpoczęcie ferii zimowych w trzech województwach przyniosło ożywienie, frekwencja w hotelach była niższa niż rok temu.


Dane zebrane przez IGHP pokazują, że w styczniu wiele hoteli miało niskie obłożenie. Ferie przyniosły lepsze wyniki dla obiektów wypoczynkowych niż biznesowych, ale nadal wielu hotelarzy zanotowało spadki. Ceny w hotelach nadal rosły, choć tempo wzrostu wyraźnie spowolniło. Jednakże wiele hoteli nadal ma słabe prognozy na kolejne tygodnie, z niskim poziomem rezerwacji w lutym.

Wśród hoteli skierowanych głównie do podróżujących w celach biznesowych, jedna czwarta zdołała osiągnąć stopę obłożenia przekraczającą 50 procent, przy czym tylko 4 procent przekroczyło 70 procent. Te wyniki oznaczają spadek o 11 punktów procentowych w porównaniu z grudniem. Natomiast 37 procent hoteli nie osiągnęło nawet 30-procentowej frekwencji. W przypadku obiektów turystycznych, sytuacja była nieco lepsza niż miesiąc wcześniej: dwie piąte zanotowało frekwencję przekraczającą 50 procent, przy czym 24 procent z nich miało obłożenie powyżej 70 procent. Przy czym nadal jedna piąta hoteli miała frekwencję poniżej 30 procent.

W kontekście rosnących kosztów pracy średnie wynagrodzenia na podstawowych stanowiskach operacyjnych w hotelach również wzrosły. Ankieta przeprowadzona przez IGHP obejmowała 111 hoteli z całego kraju, pokazując zróżnicowanie sytuacji w różnych regionach i rodzajach obiektów. Większość hoteli boryka się z trudnościami, które mogą jeszcze pogłębić się w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

2024-04-15
PLL LOT łączy Warszawę z Oradeą

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe połączenie, umożliwiając turystom po... przeczytaj

2024-04-11
LOT wznowił loty z Warszawy do Aten

Narodowy przewoźnik LOT wznowił dzisiaj loty z Warszawy do Aten, zapewniając cod... przeczytaj

2024-04-11
Wiosenne promocje od Qatar Airways

Zapraszamy do skorzystania z wiosennych promocji od Qatar Airways, które ... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności