2024-01-22

Indeks Paszportów Henleya 2024: Polska na 6. miejscu

Indeks Paszportów Henleya 2024: Polska na 6. miejscu

Najnowsza edycja Indeksu Paszportów Henleya 2024, opracowanego przez Henley & Partners, pokazuje, że sześć krajów może poszczycić się najsilniejszymi paszportami na świecie. Na czele tego prestiżowego rankingu znalazły się cztery państwa członkowskie UE: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, które dołączyły do Japonii i Singapuru. Posiadacze tych paszportów mają możliwość odwiedzenia 194 z 227 miejsc na całym świecie bez konieczności uzyskania wizy.


Przez ostatnie pięć lat Japonia i Singapur utrzymywały dominację w Indeksie Paszportów Henleya, jednak teraz dołączyły do nich wspomniane kraje europejskie. Dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners, zauważa, że choć ogólna tendencja w historii rankingu kieruje się ku większej swobodzie podróżowania, to różnice w mobilności między krajami będącymi na szczycie a końcem indeksu są obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Globalna średnia liczba miejsc docelowych dostępnych bez wiz wzrosła z 58 w 2006 roku do 111 w 2024 roku. Jednak kraje zajmujące czołowe pozycje mają teraz możliwość podróżowania do imponującej liczby 166 miejsc bez wiz, podczas gdy Afganistan, plasujący się na końcu rankingu, ma dostęp jedynie do 28 krajów bez wizy.

Drugie miejsce w rankingu zajęły Korea Południowa, Finlandia i Szwecja, oferując bezwizowy dostęp do 193 miejsc docelowych. Trzecią pozycję zajęły cztery kraje UE: Austria, Dania, Irlandia i Holandia, z dostępem do 192 miejsc. Polska, Czechy, Australia i Nowa Zelandia uplasowały się na szóstym miejscu, z 189 miejscami docelowymi objętymi ruchem bezwizowym. Stany Zjednoczone utrzymały siódmą pozycję, z dostępem do 188 miejsc docelowych.

Należy podkreślić, że Wielka Brytania awansowała na czwarte miejsce, z 191 miejscami docelowymi objętymi ruchem bezwizowym, co stanowi wzrost o dwa miejsca w porównaniu z poprzednim rokiem. Warto również zauważyć, że od dziesięciu lat nie dzielą już pierwszego miejsca w rankingu z USA.

Raport Henley Passport Index uwidacznia również największe wzloty i spadki w ciągu ostatniej dekady. Zjednoczone Emiraty Arabskie notują imponujący skok o 106 kierunków, co przekłada się na awans z 55. na 11. miejsce w rankingu. Ukraina i Chiny to z kolei kraje, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowały największą poprawę, zyskując po 21 miejsc.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-02-28
IGHP: trudny początek roku w branży hotelarskiej

Trudności nie opuszczają branży hotelarskiej w pierwszych miesiącach roku. Wedłu... przeczytaj

2024-02-26
Grupa Accor podsumowuje rok 2023

Accor, światowy lider w branży hotelarskiej, zakończył 2023 rok z rekordowym p... przeczytaj

2024-02-22
Rozwój floty Wizz Air

Tania linia lotnicza Wizz Air ogłosiła przyspieszenie rozwoju poprzez dostarczen... przeczytaj

2024-02-21
LOT pozyska 11 Boeingów B737-8 MAX

Do końca czerwca 2025 roku flota narodowego przewoźnika LOT zostanie rozszerzona... przeczytaj

2024-02-16
eTravel S.A. oraz PLL LOT rozszerzają współpracę technologiczną w zakresie NDC

NDC czyli New Distribution Capability stanowi nowy standard przesyłania danych... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności