2023-07-31

Trend wzrostowy lotnisk regionalnych w Polsce

Trend wzrostowy lotnisk regionalnych w Polsce

W pierwszym półroczu 2023 roku liczba podróżnych obsłużonych na lotniskach zrzeszonych w Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) osiągnęła wynik 9,89 miliona pasażerów. Ten rezultat jest znacznie wyższy niż w rekordowym drugim kwartale 2019 roku, kiedy to liczba podróżujących w tych portach wyniosła 7,95 miliona pasażerów. Obecny wzrost w porównaniu do tego okresu w 2019 roku wynosi ponad 942 tysiące pasażerów, co stanowi imponujący wzrost o 12%.

Lotniska regionalne odgrywają istotną rolę w systemie lotniczym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowią one niezastąpione uzupełnienie dla dużych hubów lotniczych. Ich działalność ma również kluczowy wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy całego kraju oraz regionów, przyczyniając się do rozwoju turystyki i zatrudnienia. Warto zauważyć, że wynik polskich lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu 2023 roku jest obiecujący i świadczy o powolnym wyjściu z kryzysu związanego z pandemią. Dzięki skutecznym działaniom podejmowanym w celu odbudowy ruchu pasażerskiego, liczba podróżnych wzrosła o 1 181 144 w porównaniu do roku 2019. Taki wynik jest satysfakcjonujący i motywuje do dalszego rozwoju oferty dla pasażerów.

Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz prezes lotniska w Balicach, podkreślił znaczenie zdywersyfikowanej oferty połączeń lotniczych oraz ciągłego podnoszenia jakości usług i obsługi kluczowych klientów - pasażerów jako wyzwania dla branży.

Pod względem liczby podróżnych w pierwszym półroczu 2023 roku największe lotnisko regionalne znajduje się w Balicach, które obsłużyło łącznie 4,37 miliona pasażerów. Na drugim miejscu jest Port Lotniczy Gdańsk z liczbą 2,63 miliona osób, a na trzecim Katowice Airport z wynikiem 2,25 miliona pasażerów. Kolejno, Port Lotniczy Wrocław z liczbą 1,68 miliona, a także lotnisko w Modlinie, gdzie obsłużono 1,63 miliona pasażerów. Przekraczając liczbę miliona podróżnych, znalazły się również poznańska Ławica, gdzie liczba obsłużonych pasażerów wyniosła 1,17 miliona. Lotnisko w Jasionce obsłużyło łącznie 442 tysiące osób, a Lublin Airport - 174 tysiące. Niewiele mniej pasażerów skorzystało z usług lotnisk w Bydgoszczy i Łodzi, gdzie obsłużono odpowiednio 159 tysięcy i 154 tysiące osób. Lotnisko w Olsztynie zanotowało 63 tysiące pasażerów.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu 2023 roku są optymistyczne i wskazują na powrót branży lotniczej do wzrostu po trudnym okresie związanym z pandemią COVID-19. Działania podejmowane przez zarządzających lotniskami i przewoźników są kluczowe dla dalszego rozwoju tej gałęzi transportu i utrzymania pozytywnego trendu.

Wróć do strony głównej

Więcej aktualności

2024-04-26
Marka ibis świętuje 50. urodziny

Marka hotelarska ibis obchodzi 50. rocznicę swojej działalności, oferując usługi... przeczytaj

2024-04-23
eTravel S.A. z dwiema nagrodami od Turkish Airlines

Podczas gali „Airlines Agency Award Night” organizowanej przez Turki... przeczytaj

2024-04-23
Rok działalności punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od niemal roku. O... przeczytaj

2024-04-19
Najlepsze lotniska świata według rankingu Skytrax 2024

W najnowszym rankingu lotnisk Skytrax, lotnisko Hamad International Airport w Do... przeczytaj

2024-04-18
Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa

Kraków Airport wprowadza nowy system kontroli bezpieczeństwa, kładąc naci... przeczytaj

Zobacz wszystkie aktualności